Przeróbka i transport mięsa oraz wyrobów mięsnych muszą mieć zapewnione specjalne warunki. Jest to związane z tym, że produkty mięsne łatwo się psują. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pojemników, które będą wykorzystywane przy produkcji wyrobów mięsnych?
Pojemniki masarskie – ważny element w produkcji masarskiej
W przemyśle mięsnym bardzo ważne jest zachowanie czystości na każdym etapie produkcji i transportu. Bardzo ułatwiają to specjalistyczne pojemniki na mięso, które są wykonane z wysokiej jakości polietylenu o dużej gęstości. Pojemniki z takiego tworzywa są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dobrze znoszą wysokie i niskie temperatury. Można je myć, wyparzać i dezynfekować, dzięki czemu będą używane wielokrotnie. Co ważne, zużyte pojemniki nadają się do recyklingu, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska.
Jakie pojemniki są dostępne na rynku?
Producenci oferują pojemniki plastikowe na mięso w wielu różnych wersjach. Dzięki temu można dobrze dopasować rodzaj pojemników do potrzeb. Dostępne są różne wielkości pojemników, co ułatwia pracę masarza, a następnie transport wyrobów.Pojemniki masarskie różnią się nie tylko wielkością, ale i przeznaczeniem. Przy rozbiórce mięsa przydają się pojemniki szczelne, z których nie będą wyciekały płyny. Z kolei do przechowywania wyrobów i mięsa lepsze będą pojemniki na mięso, które mają specjalne otwory odwadniające w dolnej części. Wszystkie pojemniki zaopatrzone są w wygodne otwory do przenoszenia. Do transportu warto wybrać pojemniki z pokrywami.
Zasady używania pojemników masarskich
Prawidłowe używanie pojemników masarskich wymaga zachowania pewnych zasad. Przede wszystkim należy je utrzymywać w bezwzględnej czystości. Od tego w dużej mierze zależy zdrowie konsumentów wyrobów mięsnych. Dlatego po każdorazowym użyciu pojemniki plastikowe na mięso należy bardzo starannie umyć i najlepiej wyparzyć lub zdezynfekować w inny sposób.Pojemniki, które zostały w jakiś sposób uszkodzone, np. są pęknięte, należy oddać do recyklingu. Podobnie nie można używać pojemników, które są wewnątrz porysowane. W tych pozornie niewielkich szczelinach bardzo dobrze rozwijają się szkodliwe bakterie, które mogą przetrwać nawet bardzo dokładne odkażanie. Stosowanie się do tych zasad sprawi, że produkty mięsne będą bezpiecznie i higienicznie przechowywane.